Kdyby nebyly státy

31. října 2016 v 17:52 | Circle
Město bylo plné betonu a kovu. Renesance se vykácela a místo ní se postavily obrovské tovární haly. Historie, jak ji známe, v tomto příběhu nehraje roli. Země se totiž po druhé světové válce rozhodla, že rozpustí veškerá státní zřizení a vše bude ovládáno pouze korporacemi.

Neexistují zde jiné zákony, než ty obchodní. Člověk musí buď podnikat, nebo být zaměstnán. Ten podnikající se musí vypořádat s konkurencí, která je zde vysoká. Ten zaměstnaný musí dřív od rána do večera, protože korporacím nedochází, že se o své zaměstnance musejí starat. Je pár vyvolených podniků, kde pracovat znamená sen, jenže ty jsou dostupné jen pro známé.

Svět nezná koníčky, protože z koníčků se nedá vydělat. Řemeslníci vymizeli, každému připadá zbytečné se učit řemeslo. Veškeré školy jsou zaměřeny na podnikání. Zbylé vzdělání se nahrazuje kurzy, které pořádají korporace. Vzdělávají si tak ty nejlepší pracovníky.

Existuje tu pár míst, jsou to pozůstatky lesů a skalních měst. Půdu si po válce koupili lidé, kteří chtěli zanechat přírodu takovou, jaká je. Tihle lidé dávno enžijí, ale na takových místech, která neznají ani elektřinu, ani kanalizaci, bydlí skupinky lidí, kteří se živí lovem a sběrem surovin. Nikdo na ně nemůže, nikdo jim nic nemůže. Jsou to naprosto svobodní lidé, kteří neznají nic jiného, než život v divočině.

Někdo by mohl říct, že je to ideální svět, někdo by mohl říct, že je to noční můra. Každý si může dělat, co chce. Pokud ale někdo chce žít a ne jen pouze přežívat, pro toho je to složité. Jistě, zaměstnanci jsou šťastní, vždyť dostávají pravidelné dávky euforie - látka, která udělá z každé nezábavné činnosti činnost zábavnou, člověk nemá potřebu po celých 12 hodin jíst, ani spát. Drogy jsou zde na denním pořádku, životnost lidí je v ocelových městech 40-50 let. Starší lidé odcházejí do lesů, kde je úcta ke stáří a k životu všeobecně. Někteří jsou umístěni do domovů pro staré, podmíky jsou tam ale tak otřesné, že se tam nikomu nechce. Pak je pár šťastlivců, kteří si vydělali na dům a rentu, ve kteérm mohou spokojeně dožít.

Pokud by chtěl někdo pokračovat, může do komentářů. Není to úplně dystopická myšlenka, ani utopická, spíš je to trochu jiná forma života, než na jakou jsme zvyklí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama