Nemám ráda libertariány

1. listopadu 2016 v 17:42 | Circle
Když mi bylo tak 17, myslela jsem si, že znám celý celičký svět. Začala jsem fandit libertarianismu. Myšlenka je to krásná - lidé dostanou jen to, za co si zaplatí.

Jenže až po několika hovorech s libertariány, kdy můj výraz vždy ustrnul v póze "WTF?", jsem si uvědomila, že svět není tak jednoduchý. Co je na této myšlence špatně? Už ten samotný zákld - lidé dostanou jen to, za co si zaplatí. A když jim to nevyjde, tak příště budou jednat líp.

Co to znamená v praxi?

Představte si nemocnici. V ní 200 pacientů, každý s jiným druhem nemoci. Přichází čas, kdy se lidé rozhodují, kam budou další rok investovat své peníze. Většina lidí se rozhodně neinvestovat nikam. Proč by také měla. Další se rozhodnou investovat peníze do jejich oblíbeného fotbalového klubu. A když už někdo chce investovat do zdraví, tak jedině na rakovinu prsu a AIDS, protože o tom se dočetli ve zprávách. Takže nemocnice musí několika svým pacientům oznámit, že nemá další peníze na jejich léčbu a tak se musí rozloučit. Takže človíček, co se zrovna zotavuje z prodělaného infarktu musí jít domů.

Pár pacientů zemřelo a lidi to najednou trklo "Aha, to je tím, že jsme té nemocnici nic nezaplatili." a tak další rok budou investovat do zdravotnictví. Pak přijdou jejich děti domů a s tím, že je nemá kdo učit. Nejsou peníze na školství.

Další rok se teda přispěje na školství. A co výzkum? Ustrne. V novinách se totiž nepíše "Nic nezkoumáme, nejsou prachy.", proč taky, nikoho to nezajímá.

Ale ten fotbalový klub, ten si jede, o tom totiž ví úplně všichni.

Tohle je naprosto zjednodušený příklad, ale přesně ukazuje to, proč mi libetariánství vadí.

Je to myšlenka, která je strašně nekonzistentní. Takový stát by nemohl fungovat a když už, tak by z toho lidé byli zmatení. Jen pár lidem dochází, kolik peněz je potřeba na zprovoznění věcí, na které jsme zvyklí.

To, že je u nás přehnaná byrokracie ale neznamená, že je myšlenka socialismu špatná. Zároveň to, že to někde funguje neznamená, že je myšlenka socialismu dobrá.

Socialismus si může dovolit JEN A POUZE stát, který na to má peníze. Proto je ve Skandinávii boj s chudobou tak účinný. Nejde o to, že chudému dáš peníze, ale jde o to, že do chudého vrazíš nějaké peníze, aby si našel alespoň nějakou práci a bydlení. Z ulice toho totiž moc neuděláš.

A co náš stát? Hm...nevím, jaký mám na něj mít názor. Obecně si myslím, že by se politika měla řešit jen na okresní úrovni. Lidé by si měli zvolit jen člověka, kterého důvěrně znají, se kterým "chodí na pivo". Současné volby fungují stylem "Jé, ten člověk řekl něco hezkého a na tom plakátě se hezky usmívá, dám mu hlas.". Vůbec neznáme politikovu historii, vůbec nevíme, co se mu může honit hlavou a co jsou jeho cíle.

U okresní politiky už si člověk může říct "Jo, ale tenhle člověk je pěknej vůl, protože háže přes plot plesnivý rajčata.". Zároveň i když by takovej vůl vyhrál volby, měli bychom jistotu, že to zůstane jen v okrese, že to nepůjde výš.

Vláda jako taková by měla mít funkci informativní. To, jakým způsobem bude obec vydělávat a investovat, by mělo zůstat jen a pouze na ní.

A v této myšlence může fungovat cokoliv. Jak čistý libertarianismus, tak socialismus. A když se to nekomu nebude líbit? Může se vždycky sebrat a vypadnout o okres dál.

Stejně ale politice nijak nerozumím a po x debatách na tohle téma se musím vypsat. už mě nebaví, jak mě někdo neustále bombarduje tím, že nemám věřit tomu a tomu, že nemám dělat to a tamto...dokonce mi jeden človíček řekl, že nemám věřit svému otci, protože je starej.

Politika lidi rozděluje, je to tak. Obzvláště po takových eskapádách, co jsme měli v posledním měsíci.

A já na to co? Já na to mrdám. Jsem ráda, že žiju a ve chvíli, kdy se mi to tady nebude líbit, tak se seberu a vypadnu někam do háje. Jako vlastenkyně se rozhodně necítím. Mám tu naši zemičku ráda, spíš ze sentimentu. Vím, že země zaslíbená je tam, kde si ji uděláme, obávám se ale, že lidé ve zdejších končinách se snaží o pravý opak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama